W jelitach Twojego kota żyje wiele mikroorganizmów nazywanych potocznie florą jelitową. Flora jelitowa jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego kota.
Mikroorganizmy jelitowe produkują witaminy, chronią przed działaniem szkodliwych bakterii, wspomagają układ immunologiczny. Zmniejszenie ilości bakterii fizjologicznych w jelitach może skutkować zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania jelit i spowodować, że Twój kot źle się poczuje. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać zaburzenie w ilości bakterii fizjologicznych w jelitach.
Zobacz poniżej najbardziej popularne z nich, oraz wskazówki jak można je zminimalizować.
Stosowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków)
Antybiotyki i inne famaceutyki mogą być niezbędne w leczeniu infekcji i innych chorób, jednak antybiotyki stosowane doustnie, oraz inne niektóre leki mogą także zabijać bakterie fizjologicznie przebywające w przewodzie pokarmowym, co skutkuje ich niedoborem.
Wskazówka- stosuj antybiotyki i leki zalecone przez Twojego lekarza weterynarii. Pamiętaj o stosowaniu probiotyków w trakcie trwania antybiotykoterapii, a także przez kilka dni po zakończonej terapii antybiotykami, aby przywrócić prawidłową florę jelitową. Probiotyki powinny być podawane w odstępie kilku godzin od podanego antybiotyku, aby żywe kultury bakterii zawarte w probiotyku nie zostały zabite przez antybiotyk.
Zjadanie śmieci i odpadków
Zazwyczaj ze zjadaniem śmieci i odpadków kojarzą nam się psy, jednak niektóre koty są także na tyle łakome, że potrafią zjadać zepsutą żywność. Niektóre resztki jedzenia mogą być toksyczne dla kotów, dlatego należy tego unikać. Czasem tego typu jedzenie nie jest toksyczne, ale powoduje nagłą zmianę diety, co wpływa na zaburzenie flory jelitowej.
Wskazówka- staraj się chronić swojego kota przed zjadaniem zepsutego jedzenia, lub resztek ect. Upewniaj się, że jedzenie jest pochowane i zabezpieczone, aby Twój kot nie mógł wskoczyć i ukraść czegoś z kuchni.
Nagła zmiana diety
Podobnie jak w przypadku zjadania resztek ect, jeśli nagle zmienimy kotu dietę wpłynie to na prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Nagła zmiana diety nie pozostawia czasu, aby mikroflora zaadoptowała się do nowego źródła pożywienia i może skutkować zaburzeniami trawienia.
Wskazówka- jeśli chcesz mienić dietę swojego kota staraj się to robić stopniowo, np. przez tydzień. Nie zaczynaj zmieniać diety, kiedy kończysz już starą karmę, postaraj się, aby starczyło Ci jej przynajmniej na tydzień, tak abyś mógł mieszać z nią nową dietę. Powoli zmieniaj proporcje na korzyść nowej karmy.
Stres
Istnieje kilka różnych połączeń pomiędzy jelitami i mózgiem, co powoduje, że sytuacje stresujące mogą wywoływać zaburzenia mikroflory jelitowej. Przykłady czynników stresujących to podróże, wizyty u lekarza weterynarii, fajerwerki itd.
Wskazówki- należy minimalizować stres u Twojego kota. Oczywiście w realnym życiu niektóre sytuacje stresowe są nie do uniknięcia. W takim okresie można stosować probiotyki, aby wzmocnić układ pokarmowy kota.
Wiek
Oczywiście niektóre etapy życia, np. etap odstawiania od matki, lub starość bardzo często związane są ze zmianami w mikroflorze jelitowej. Z wiekiem zmienia się nieco fizjologia układu pokarmowego, co może być także oczywiście związane ze zmianami w diecie.
Wskazówki – jak pisaliśmy wcześniej, jeśli np. zmieniamy dietę, w tym wypadku przy odstawieniu, należy starać się robić to stopniowo, aby mikroflora miała szansę zaadoptować się do nowej sytuacji.
Choroby jelit
Różne choroby jelit mogą spowodować zmiany w środowisku jelitowym w związku z zaburzeniami w ruchach jelit, wydzielaniu, czy w samej ścianie jelitowej. To wszystko może doprowadzić do zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej.
Wskazówka- jeżeli uważasz, że Twój kot źle się czuje, lub ma problemy z układem pokarmowym musisz jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii, aby zminimalizować możliwość pojawienia się zaburzeń w składzie mikroflory jelitowej