BLOG

blog Zdrowie królików

Co powinien jeść Twój królik?

by Agata Ruszkowska | 21 września 2020

Dieta królików żyjących na wolności oparta jest w głównej mierze na trawie, oraz roślinach, które rosną w jego środowisku życia. Mikroflora jelitowa pomaga w trawieniu błonnika, fermentowaniu go do produktów, które mogą być absorbowane przez organizm królika i wykorzystane przez niego jako źródło energii. Mikroflora jelitowa produkuje także witaminy, które są niezbędne dla zachowania zdrowia królika. Prawidłowa mikroflora jelitowa odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia.

Jak powinna wyglądać dieta Twojego królika?

Błonnik: trawa i siano (85%)
Błonnik jest absolutnie niezbędnym składnikiem diety królika. Błonnik jest fermentowany przez mikroflorę jelitową, a produkty fermentacji są bezpośrednim źródłem jedzenia dla królika. Wysoka zawartość błonnika jest także niezbędna dla utrzymania prawidłowych ruchów jelit, dla odpowiedniego ścierania zębów. Niedostateczna zawartość błonnika w diecie może doprowadzić do przerośnięcia jego zębów, a nawet do zatrzymania pracy jelit.

Błonnik może być dostarczany w kilku formach, ale najbardziej naturalną i popularną z nich jest trawa i siano. Preferowana jest trawa, która jest głównym składnikiem diety królików żyjących na wolności, jednak dobrym substytutem jest siano, które dostępne jest cały rok dla królików domowych.

Siano dobrej jakości ma słodki zapach, nie zawiera pleśni.

Czy wiesz?
– siano z lucerny nie powstało z trawy i jest dużo bogatsze, więc powinno być podawane tylko jako smaczki,
-„kompletne” diety nie są substytutem siana, ale suplementem odżywczym, który powinien być podawany razem z trawą/sianem,
– ścięta trawa nie powinna być podawana królikom, ponieważ szybko fermentuje i może być dla nich szkodliwa,
– trawa/siano powinno stanowić 85 proc diety Twojego królika.

Rośliny liściaste i warzywa (10%)
Wiele roślin jest bezpiecznych dla królików. Przykłady to mniszek lekarski, bazylia, liście jabłoni, krzaku jagody. Dobrze jest podawać  królikowi różne rośliny, ale tylko niewielką liczbę każdej z nich w jednym czasie. Wszystkie rośliny zerwane na zewnątrz powinny być dokładnie umyte zanim podamy je królikowi. Należy się także upewnić, że Twój królik jest zaszczepiony przeciwko myxomatozie, oraz VHD aby uniknąć zarażenia go chorobą od królików żyjących na wolności.

Owoce i marchewki mogą być podawane królikom, jednak ze względu na wysoką zawartość cukru powinny być podawane jako smakołyk jedynie raz, lub dwa razy w tygodniu.

Karmy komercyjne (5%)
Króliki, które są karmione gotowymi karmami, typu musli często wybierają z nich najsmaczniejsze kawałki, które są bogate w cukier. Aby tego uniknąć zalecane jest żywienie granulowanych karm, które nie powinny stanowić więcej niż 5% diety Twojego królika.

Smaczki
Smaczki mają często wysoką zawartość cukru, dlatego najlepiej jest ich unikać. Dieta bogata w cukier może zaburzać mikroflorę jelitową, konieczną dla prawidłowego trawienia. Najlepsze smaczki dla Twojego królika to niewielka ilość różnych warzyw, jak wspomniany powyżej. Alternatywnie można podawać im niewielką ilość pietruszki, kolendry, lub brokułów.

Woda
Króliki, tak jak inne zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. Woda jest niezbędna dla królików, aby utrzymać prawidłową funkcję jelit, oraz układu moczowego. Pamiętaj, aby woda była zawsze świeża!

Jak monitorować dietę Twojego królika?
Prawidłowo karmiony królik powinien mieć dobry apetyt i wydalać dużą ilość suchych, okrągłych „bobków” kału. Jeśli zobaczysz dużo wilgotnego kału w klatce królika to znak, że królik nie zjada go bezpośrednio ze swojego odbytu, co powinien fizjologicznie robić.

Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli jego dieta jest zbyt bogata w cukier, zbyt uboga w błonnik. Istnieją oczywiście inne przyczyny jak zapalenie stawów, co oznacza, że zwierzak odczuwa ból przy próbach dostania się do tylnej części swojego ciała, otyłość, która powoduje, że nie są w stanie się wygiąć w taki sposób z powodu zbyt dużej ilości tłuszczu.